top of page

HER ALANDA ÖNEMLi

Can Göktepe

EKiP ÇALIŞMASI

Pizzabulls Satınalma Müdürü Can Göktepe, üniversite eğitiminin ardından çalışma hayatına atılmış ve çeşitli sektörlerde ağırlıklı olarak iç ve dış satın almayla ilgili görev almış. 2012 yılından bu yana Pizzabulls’un Satınalma Müdürü olarak görev yapan Göktepe ile marka bünyesindeki çalışmalarını konuştuk. 

satın-alma-can-göktepe.png

Pizzabulls Satınalma Müdürü Can Göktepe:

Ekip çalışması her alanda önemli. İyi bir organizasyon süreci, başarıyı getiriyor. Bu nedenle ekiplerimizle iş birliği ve uyum içinde çalışmak bizim için olmazsa olmaz. Biz de mutfak ekiplerimizle, öncelikli olarak onların ihtiyaçlarını belirleyerek ilerliyoruz ve termin süresini düzenliyoruz

Pek çok farklı noktada pizza severlerin buluşma adresi olan Pizzabulls kısa sürede sevilen ve tercih edilen bir marka olmayı başardı. Bu başarının ardında, profesyonel ekipler, özverili çalışma ve kalite anlayışı yatıyor. Söz konusu pizza olduğu zaman doğru tedarikçi, doğru ürün ve doğru fiyat konularında hassas olunması gerektiğinin altını çizen Pizzabulls Satınalma Müdürü Can Göktepe, müşteri memnuniyetinin de ancak bu şekilde sağlanabileceğine dikkat çekiyor.

Ne zamandan beri Pizzabulls'ta çalışıyorsunuz?

 

 • Satınalma Müdürü olmadan önce marka bünyesinde farklı görevlerde bulundunuz mu? 2012 yılının Ekim ayında Pizzabulls ailesine katıldım. O zamandan bu yana da marka bünyesindeki çalışmalarımı sürdürüyorum. Göreve Satınalma Müdürü olarak başladım ve farklı bir görevde bulunmadım. 

Franchise şubelerinizin satınalma süreçlerinde nasıl bir rol üstleniyorsunuz?

 

 • Anlaşmamız gereği franchise şubelerimizin tüm ürünleri, merkez tarafından bildirilen miktarlara göre teslim ediliyor. Piyasa koşulları ve maliyetler konusunda nasıl aksiyon alıyorsunuz? Her ürünün hammaddesi dahil piyasa koşulları kontrol ediliyor. Üretim ve tüketim kapasitesi yıllık planlamayla hesaplanıyor ve maliyet hesaplamaları yapılıyor. Bunun sonucunda da süreç olması gerektiği gibi işliyor.  


Verimli bir şekilde işleyen bir satın alma döngüsü nasıl kurulmalıdır?

 

 • Araştırma, seçme, ürün deneme, termin, ürün kazancı, birim fiyat zinciri sayesinde bu döngü sağlıklı ve verimli bir hale geliyor. 
   

Önümüzdeki süreçte hedefleriniz neler?

 

 • Plan, program ve yıllık bütçe çerçevesinde kabul edilebilir ürünleri seçebilmek, zaman yönetimini en iyi şekilde uygulayarak birim fiyatları erken tespit edebilmek ve uygulamasını bütçeye göre gerçekleştirebilmek, ana hedeflerimiz. Bunun yanı sıra bir marka olarak büyüme hedeflerini gerçekleştiren Pizzabulls ailesinde başarıyı yakalamak için gerekli gayret ve çalışmayı takım arkadaşlarımla sağlamak da her zaman birincil hedefimiz.

Söz konusu pizza ve restoran olunca satın alma dinamikleri nelerdir?

 •  Doğru tedarikçi, doğru fiyat, doğru ürün... Söz konusu satınalma olduğunda bu üç kriteri eksiksiz olarak yerine getirmeniz gerekiyor. Marka bilinirliği, tercih edilirliği, sektördeki yerini korumasının yanı sıra rakiplerinden önde yürümesi için olmazsa olmaz kriterler bunlar. Müşteri memnuniyetini bu şekilde sağlayabilirsiniz. Her sektörün kendince belli kriterleri vardır ama yemek çok hassas bir konu, odak noktanız bu dinamikler olmalı. 

Ürünlerin tedarik edilmesi sürecini anlatır mısınız?

 

 • Her ürünün kendine göre özel bir tedarik süresi vardır. Hazır ürünler, bize özel üretilen ürünler ve stok ürünler... Buradaki en önemli nokta, stok kontrollerinde emniyet stoklarını doğru hesaplamak ve bu sayede sürekli akışı sağlayabilmek… Bu anlamda tedarik sürecinde çok titiz çalışıyoruz.


Hangi ürünlerin satın alması günlük olarak yapılıyor, yurtdışından getirtilen özel ürünler var mıdır?

 

 • Kısa sürede tazeliğini kaybeden ürünler konusunda çok hassasız. Bu nedenle özellikle sebze ürünlerini günlük olarak satın alıyoruz. Domates, mantar ve biber gibi ürünler, her gün taze olarak satın alınıyor. Yurtdışından ürün getirmiyoruz, yerel ürünleri kullanmayı önemsiyoruz. 


Satınalma sürecinde mutfak ekiplerinizle nasıl bir iş birliği içinde oluyorsunuz?

 

 • Ekip çalışması her alanda önemli. İyi bir organizasyon süreci, başarıyı getiriyor. Bu nedenle ekiplerimizle iş birliği ve uyum içinde çalışmak bizim için olmazsa olmaz. Biz de mutfak ekiplerimizle, öncelikli olarak onların ihtiyaçlarını belirleyerek ilerliyoruz ve termin süresini düzenliyoruz.


Satın alma kriterleriniz nelerdir?

 

 • Her ürüne göre kriterlerimiz değişiyor. Üretimden depolamaya kadar olan süreç ve sonrasındaki lojistik destekle birlikte devam eden süreci iyi yönetebilmek çok önemli. Soğuk zinciri bozmadan şubeye kadar teslim ediyor ve desteğimizi kesmiyoruz.

HER ALANDA ÖNEMLi

TECRÜBE

15.png
bottom of page