top of page

TESADüF DEĞiLDiR

Tuncay Toka

HİÇ BiR BAŞARI

Kuryelerimizin en hızlı ulaştığı bu noktalar (10 dk. gidilen mesafe) Altın Bölgemizdir. İlk etkili pazarlama çalışması (Bölgesel Pazarlama) bu bölgede yapılır. Şube açılış ile başlayan ve aylık olarak planan bu çalışmalar (açılış broşürleri, afişler, indirim çekleri, yurt - üniversite pizza dağıtımı, esnaf ziyaretleri vb. ) kademeli olarak yapılır. 

004.jpg

Pizzabulls Reklam ve Pazarlama Müdürü Tuncay TOKA

Her ne kadar teknolojinin ve sosyal ağların gelişmesi ile farklı sektörlerde planlamalar değişse de bizler hem Klasik Pazarlama yöntemleri olan telefon, gazete, broşür, açık hava reklamları vb. alanları kullanarak bölgesel çalışmalarımızı destekliyor hem de Yeni Dönem Dijital Pazarlama da sosyal ağlarda ürün kalitemizi ve lezzetimizi anlatıyoruz. Söz konusu pizza olduğunda en güçlü silahımız lezzetimiz olmalı.

Ne zamandan beri Pizzabulls’ta çalışıyorsunuz? Reklam ve Pazarlama Müdürü olmadan önce marka bünyesinde farklı görevlerde bulundunuz mu?

 

  • 2010 yılında Pizzabulls Ailesi’ne katıldım. Aynı birimde göreve başladım. İlk senemde restoranlarda mutfak, operasyon, zaman yönetimi vb. eğitimler aldım. Aynı zamanda eğitim, çağrı merkezi ve üretim departmanlarında eğitim amaçlı kısa görevlerde bulundum.  

HER ALANDA ÖNEMLi

TECRÜBE

Reklam ve pazarlama dinamikleri nelerdir? 

 

  • Reklam bir ürünü geniş kitlelere tanıtmak, beğenilmek ve o ürünün geniş kitlelerce talep edilmesini sağlamak. Söz, yazı, görsel vb. her türlü araçla pazarda tanıtma çabasıdır. Pazarlama ve reklam ilişkisi görüldüğünden çok daha önemlidir. Bizlerde birçok güçlü marka gibi pazarlama stratejilerinin merkezine reklamı koyuyoruz. Her ne kadar teknolojinin ve sosyal ağların gelişmesi ile farklı sektörlerde planlamalar değişse de bizler 
    hem Klasik Pazarlama yöntemleri olan telefon, gazete, broşür, açık hava reklamları vb. alanları kullanarak bölgesel çalışmalarımızı destekliyor hem de Yeni Dönem Dijital Pazarlama da sosyal ağlarda ürün kalitemizi ve lezzetimizi anlatıyoruz. Söz konusu pizza olduğunda en güçlü silahımız lezzetimiz olmalı. Hayal gücünü zorlayan hikayeler kurgulayarak, ürün satışını arttırmak için artı ödüller sunmak yerine, sade bir dille “en lezzetli” pizzayı yaptığımızı anlatıyoruz. Çünkü Pizzabulls Ailesi olarak en lezzetli pizzayı yapıyoruz.   

Motorcu-çocuk.png
TuncayBey-01.jpg

Bölgesel pazarlama sürecini anlatır mısınız? 

  • Ulusal Pazarlamada geleneksel pazarlama yöntemleri yüksek bütçeler ister fakat Bölgesel Pazarlama hayal gücü, enerji ve ekip ruhu ister. Şubenin bulunduğu bölge incelenerek, o bölge de yaşayan insanlara yönelik bir pazarlama planı oluşturulmaktadır. Zamanı daha etkili kullanarak öncelikleri belirleyip, doğru planlama yapmak, arkamıza yaslanıp olayları incelemek yerine, hedefin ne olduğu ve hedefe nasıl varılacağını bilmek önemlidir. Bir takım ruhu yaratarak harekete geçip öncelikle şubemize en yakın noktalar belirlenir. Kuryelerimizin en hızlı ulaştığı bu noktalar (10 dk. gidilen mesafe) Altın Bölgemizdir. İlk etkili pazarlama çalışması (Bölgesel Pazarlama) bu bölgede yapılır. Şube açılış ile başlayan ve aylık olarak planan bu çalışmalar (açılış broşürleri, afişler, indirim çekleri, yurt - üniversite pizza dağıtımı, esnaf ziyaretleri vb. ) kademeli olarak yapılır.

 

  • Bölgede ki birçok kıstas değerlendirilerek özel kampanyalar oluşturulur. Gıda maliyetleri hesaplanarak hazırlanan en uygun kampanyalı ürünler, şubemizin yeni açıldığı lokasyon da tanıtımları yapılarak satışa sunulur. Etkili pazarlama yöntemlerinden biri olan ‘Bölgesel Pazarlama’ çalışmaları sürekli olarak (haftalık, aylık ve üç aylık alınan raporlar doğrultusunda)  tekrarlanır. Hızlı ve etkili sonuca ulaşmak adına, tasarım, baskı, termin ve uygulama süreçlerinde tedarikçiler ile ortak hareket etmek için özel anlaşmalar yapılmaktadır. Pizzabulls haftalık operasyon toplantılarında tüm bölge hareketleri incelenerek, operasyon ekibi ve bölge müdürleri ile değerlendirmeler yapılır. Farklı bölgelerde uygulanan pazarlama çalışmaları etkilerine göre diğer bölgelere de yapılması planlanırken, etkisini yitiren çalışmalar için yeni fikirler oluşturulmaktadır.

 

  • Tüketici – Operasyon ve Reklam ilişkisi sürekliliğinde fırsatlar detaylı incelenerek artı hareket planı oluşturulur. Aylık yapılan işletmeci toplantılarında, ulusal pazarlama planları değerlendirilir. Medya  planlaması, bütçeler, kampanyalar v.b. konuların değerlendirildiği bu toplantılarda ortak görüş ile hareket edilerek aylık ve yıllık ulusal pazarlama planı oluşturulur. Pazarlama, operasyon ve işletmeci ilişkisinde sürekli bir iletişim içerisinde hareket edilip etkili sonuca ulaşmak adına çalışmalar tekrarlanmaktadır.

Reklam ve pazarlama kriterleriniz nelerdir?

 

  • Her zaman en iyi ve en lezzetli pizza mottosu ile hareket eden Pizzabulls Ailesi olarak hedefimiz hızlı etkili ve kaliteden ödün vermeyen başarılara imza atmaktır.  Bu sebeple kendi pazarımızda en sade ve en doğru dili kullanmaya çalışıyoruz. Gıda maliyetlerini indirmek  için ürün kalitesinden ödün vererek ‘düşük fiyat’ politikası sunmak adına suni kampanyalar yapmıyoruz. 1 adet alırsan artı 2 adet % indirim buna yan ürün eklersen 3 adette 4’lü kampanya gibi amacının sadece tüketicinin kafasını karıştırmak olan bu suni projeleri hiç sunmadık. Reklamlar da sunulan fiyatlar ile restoranda kasa önünde sunulan fiyatlarda ciddi farklılıklar olan rakiplerimizin uygulamaları Pizzabulls Pazarlama kriterlerine uymamaktadır.

 

  • Bizim için Reklam ve Pazarlama döngüsü sadece medya satın alma ve medya planlama değildir. %90 paket servis yapan bir kurumuz ve şube yönetimi ve hijyenden başlayan, ürün kalitesinden ödün vermeden hazırlanan pizzalarımızın, işini severek yapan enerji dolu ve eğitimli ekibimiz tarafından, sofrada ki yerini aldığı ana kadar geçen süreçte, ürün tüketildikten sonra lezzetimizin bıraktığı o gülümseme, en etkili reklamımız olmuştur

15.png
bottom of page